تبلیغات
شاید این جمعه بیاید شاید... - رابطه با آمریکا آری؟؟؟!!! نه؟؟؟!!!

رابطه با آمریکا آری؟؟؟!!! نه؟؟؟!!!

یکشنبه 15 اسفند 1389 04:32 ب.ظ

نویسنده : فدائیان رهبر

درخصوص چگونگی روابط ایران و آمریكا طی 32 سال گذشته، دو نگرش و دیدگاه كلی وجود داشت.

 نگرش و دیدگاهی كه معتقد بود به هر حال دنیای سیاست، دنیای واقعیات است و ما چه بپسندیم و چه نپسندیم، آمریكا قدرت برتر جهان است و جمهوری اسلامی جز كنار آمدن با این واقعیت از طریق مذاكره و كوتاه آمدن در برابر آمریكا هیچ گزینه دیگری در پیش روی ندارد.

دولت موقت كه در آن تركیبی از نیروهای ملی گرا، لیبرال و روشنفكران غرب گرا حضور داشتند، اولین پرچمداران رسمی این تفكر در درون ساختار قدرت سیاسی جمهوری اسلامی بودند.

 هر چند با حذف لیبرال ها و ملی گراها در دهه اول از عرصه سیاست رسمی و قانونی، تفكر مذاكره و برقراری رابطه با آمریكا رنگ باخت، لكن هرگز این تفكر محو نگردید و با استحاله نیروهایی از خانواده انقلاب، دیدگاه طرفدار سازش با آمریكا در دهه سوم به گونه ای دیگر از درون ساختار قدرت سیاسی سر بر آورد.

راهبرد تنش زدایی در عرصه سیاست خارجی كه از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهور مدعی اصلاح طلبی مطرح گردید، هدفی جز عدول از اصول اساسی انقلاب و كنار آمدن با غرب و سازش با آمریكا را دنبال نمی كرد

مجلس موسوم به اصلاحات در كارنامه خود سیاهه های زیادی را به ثبت رساند كه یكی از آنها بیانیه سازش با آمریكا می باشد.

نامه سرگشاده با 127 یا 135 امضای نمایندگان دوم خردادی مجلس ششم به رهبر معظم انقلاب اسلامی در بردارنده یك خواسته از ولی امر مسلمین بود: «اگر شما (رهبر انقلاب)، همانند حضرت امام (ره) جام زهر دیگری را ننوشید، همانند مقطع زمانی جنگ اول و جنگ دوم جهانی، ایران اشغال شده و همه چیز از دست می رود» این دیدگاه نمایندگان مدعی اصلاحات كه تعزیه گردانان پشت صحنه آنان جبهه منحله مشاركت و سازمان منحله مجاهدین بودند، مبتنی بر همان نگاه كه آمریكا یك واقعیت است و یكه تاز میدان می باشد، شكل گرفته بود.

 البته برخی از كسانی كه نظریه سازش با آمریكا را مطرح كرده و اكنون نیز دنبال می نمایند، نه از سر ترس و مرعوب شدن در برابر آمریكا، بلكه به لحاظ فكری، اساساً آمریكا را كعبه آمال پنداشته و پیشرفت ایران را در گرو همراه شدن با ارزش های آمریكایی می پندارند در برابر این دیدگاه و دقیقاً در نقطه مقابل، دیدگاه دوم معتقد به ایستادگی و مبارزه كردن با آمریكا است.

 حضرت امام خمینی(ره) با آن جمله تاریخی «ما رابطه با آمریكا را می خواهیم چه بكنیم، این رابطه، رابطه گرگ با میش است» راهبرد ملت ایران درچگونگی نگاه به آمریكا را مشخص فرمودند. حضرت امام (ره) آمریكارا شیطان بزرگ و جهانخواری می دیدند كه به دنبال بلعیدن ملت ها و سلطه بر جهان است.

در مكتب سیاسی حضرت روح الله، آمریكا هر چقدر هم قوی و قدرتمند باشد، در برابر قدرت و اراده ملت مسلمان ایران كه به قدرت الهی متصل است فرو ریختنی است. حضرت امام (ره) بر اساس همین تفكر مبارزه با شیطان بزرگ را تا رسیدن به نتیجه كه همانا به زیركشاندن نظام سلطه و فروریختن قدرت آمریكا است پی ریزی كرده و همه مسئولان نظام، مردم ایران و تمامی مسلمانان جهان و آزادیخواهان عالم را به این مبارزه فراخواندند.


پس از حضرت امام(ره)، مسیر مبارزه با آمریكا و ایستادن در برابر زیاده خواهی های آن با پرچمداری رهبر معظم انقلاب اسلامی با جدیت دنبال گردید. اكنون با سپری شدن 32 سال از این مبارزه طولانی، بطلان دیدگاه اول و حقانیت و درستی دیدگاه دوم آشكار شده است.

اكنون این واقعیت آشكار شده كه در عرصه سیاست، اگر یك ملت خداجوی، مومن و با اراده و تحت رهبری یك رهبر الهی واجد شرایط در برابر ابرقدرت شیطانی زمان خود دست به مبارزه و مقاومت بزند، به پیروزی خواهد رسید. اگر دیروز طرفداران نگرش اول می گفتند، آمریكا یك واقعیت و یك قدرت شكست ناپذیر است و جمهوری اسلامی چاره ای جز كنار آمدن با آن را ندارد، امروز با توجه به استحكام، اقتدار، موفقیت ها، پیشرفت ها و پیدایی عمق استراتژیك در جهان برای ایران و همچنین با توجه به تحولات گسترده و عمیق در كشورهای اسلامی- عربی در خاورمیانه و شمال آفریقا با ماهیت دینی و اسلام خواهی، این نظریه پردازان آمریكایی هستند كه می گویند، جمهوری اسلامی یك قدرت و یك واقعیت است و آمریكا چاره ای جز كنار آمدن با آن را ندارد.

 از میان صدها اظهارنظر با محتوای مورد اشاره فقط به یك مورد از باب «مشت نمونه خروار»، اشاره می شود. آقای «رابرت بائر» یكی از مقام های ارشد سابق سازمان سیا با اشاره به تحولات اخیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می گوید: «... اگر به واقعیت های عراق، لبنان و بحرین نگاه كنیم، می توان این قدرت گرفتن ایران را مشاهده كرد. هم اكنون و در شرایط كنونی ایران با عبور دادن دو ناو رزمی خود از كانال سوئز آنها را در مدیترانه مستقر كرده و این اقدام تقویت كننده دیدگاه من است. من معتقدم آمریكا هیچ گزینه ای جز كنار آمدن با ایران و مذاكره با این كشور و لغو تحریم ها ندارد.»
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -