تبلیغات
شاید این جمعه بیاید شاید... - تحلیلی بر بیانات نوروزی مقام معظم رهبری

تحلیلی بر بیانات نوروزی مقام معظم رهبری

چهارشنبه 17 فروردین 1390 09:24 ب.ظ

نویسنده : فدائیان رهبر

جهاد امروز در عرصه اقتصاد است

منت خداوند منان، یك بار دیگر شامل حال ایرانیان شد و مقام معظم رهبری در ادامه رویه نیكوی نام گذاری، سال نو امسال را با عنوان نشاط آور و تحرك آفرین «جهاد اقتصادی» نام گذاری كردند. این نام گذاری كه در پیام نوروزی معظم له انجام گرفته بود در سخنان ایشان در اولین روز سال نو در جوار مضجع شریف رضوی در مشهد مقدس و چند روز پس از آن در جمع خانواده های شهدا منطقه عسلویه و كاركنان صنعت نفت و گاز در آنجا تشریح و تبیین شد. به دلیل اهمیت موضوع و تأثیر قطعی و عمیقی كه توجه به آن بر روند حركت كشور خواهد گذاشت، به شكل اختصار به مواردی از آن اشاره می شود.

الف- اولویت: یكی از ویژگی هایی كه موضوعی را شایسته نام گذاری سال می كند. اولویت داشتن آن است. این اولویت یا ذاتی است و یا به سبب وضعیت های خاص ایجاد می شود و یا هر دو. اقتصاد و یا به عبارت مشخص تر «جهاد اقتصادی» از هر دو ویژگی یاد شده بر خوردار است. افزون بر آن، پشتوانه كارشناسی محكمی هم دارد كه در بیانات مقام معظم رهبری نیز منعكس شده است: «... لكن به نظر صاحب نظران، امروز در این برهه از زمان، مسئله اقتصادی از همه مسائل كشور فوریت و اولویت بیشتری دارد.

.

ب- متغیرهای اساسی: اولویت و اهمیت «جهاد اقتصادی» ناشی از متغیرهای اساسی مرتبط با آن است كه چند تای آن توسط مقام معظم رهبری بیان شد، از جمله:
1- قدرت نظام اسلامی در حل مشكلات اقتصادی: پیروزی انقلاب اسلامی بر طاغوت مورد حمایت ابرقدرت ها و فائق آمدن بر مشكلات و رفع موانع دشمن ساخته، قدرت نظام اسلامی در عرصه های مختلف را آشكار ساخت، اما این موفقیت ها نه دشمن را از ادامه دشمنی بازداشت و نه در عرصه سعی و تلاش امور انقلاب و كشور را كفایت می كرد. پس باید تلاش وافر و بی وقفه همچنان ادامه داشته باشد. یكی از عرصه هایی كه انقلاب اسلامی باید در آن قدرت نمایی كند، عرصه اقتصاد است. این قدرت نمایی از دو جهت اهمیت دارد: یكم: رونق بخشیدن به حیات كشور و ایجاد شور و نشاط كار، تلاش و تولید ثروت ملی و ... دوم: الگوسازی، امروزه بسیاری از كشورهای دنیا، حتی كشورهای غیر اسلامی با مشاهده خروجی ها و كاركردهای مختلف نظام در عرصه های گوناگون، توانمندی های نظام را باور كرده اند و چنانچه نظام اسلامی بتواند با رویكرد جهادی به حوزه اقتصاد، به موفقیت های نوین برنامه ریزی شده نائل شود، دستاوردهایش در این خصوص برای كشورهای دیگر الگو خواهد شد و در پیشانی این الگو نام اسلام عزیز كه یگانه الهام بخش موفقیت های این ملت است با روشنی تمام خواهد درخشید. مقام معظم رهبری درباره جایگاه این بحث فرمودند: «ما باید بتوانیم قدرت نظام اسلامی را در زمینه حل مشكلات اقتصادی به همه دنیا نشان دهیم، الگو را بر سردست بگیریم تا ملت ها بتوانند ببینند كه یك ملت در سایه اسلام و با تعالیم اسلام چگونه می تواند پیشرفت كند.»
2- شاخص: خوشبختانه هماهنگی كامل و جهت داری بین برنامه پنجم «جهاد اقتصادی» وجود دارد كه حفظ و پایبندی به آن از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری می كند. این هماهنگی در شاخص برنامه پنجم، یعنی حداقل رشد هشت درصدی است. برنامه پنجم با در نظر گرفتن جمیع جهات از جمله: منابع، سرمایه، قابلیت، نیروی انسانی، وضعیت كشور در عرصه های مختلف، توانمندی ها و ... تنظیم و تدوین شده است. از این رو رشد هشت درصدی كه پشتوانه های عدیده ای دارد كاملاً قابل حصول است و به عنوان شاخص اصلی می تواند هشداردهنده، ترغیب كننده، جبران كننده و هدایت كننده حركت باشد.
3- بهره وری: برای رسیدن به رشد مشخص شده در برنامه پنجم و یا همان شاخص باید كار در بحث بهره وری برجسته شود. بهره وری به عبارت ساده یعنی، استفاده حداكثری از سرمایه در اختیار یا همان موجودی در هر شكلی كه است. مقام معظم رهبری درباره شاخص و بهره وری فرمودند: «آنچه كه در این زمینه به عنوان شاخص وجود دارد و مهم است، رشد پرشتاب كشور به میزان تعیین شده در برنامه پنجم است كه اعلام شده است، یعنی حداقل رشد هشت درصدی. در این رشد، سهم بیشتر مربوط به بهره وری است، یعنی ما بتوانیم از امكانات كشور به شكل بهتری استفاده كنیم.»
4- كاهش نرخ بیكاری و اشتغال زایی: كاهش نرخ بیكاری نتیجه عملی اشتغال زایی است. نسبت بین این دو مقوله در ظاهر مولد یك مفهوم اقتصادی است كه به موجب آن تعداد افراد بی كار جامعه كم می شوند و اكثر شهروندان از شغل و درآمد برخوردارند و بر افزایش سرانه ملی هم می توانند تأثیرگذارند، اما دامنه بحث اشتغال به همین جا ختم نمی شود و به سمت حوزه اجتماع و فرهنگ و ... نیز توسعه پیدا می كند و در نهایت برایش مفهوم و ارزش فربه ای می سازد كه اهمیتش را مضاعف می كند.
5- سرمایه گذاری بخش خصوصی: فراهم آوردن زمینه های لازم برای شوق و جرأت پیدا كردن بخش خصوصی برای به میدان آوردن سرمایه، اثر مهمش درگیر ساختن به چرخش درآوردن سرمایه هایی است كه یا در جای دیگری مشغول كار و افزایش ثروت بودند و یا اینكه در حالت ركود و شبه ركود به سر می بردند.
6- تعاونی: مباحث مربوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی بیشتر بر محور سرمایه های كلان دور می زند و در جای خودش بسیار هم مهم است، اما «جهاد اقتصادی» تنها با میدان آمدن این سرمایه محقق نمی شود و نیازمند بزرگتر شدن شعاع عمل و فراگیری بیشتر است تا عرصه ای به فراخنای ایران اسلامی درگیر این جهاد مقدس شود از این رو لازم است سرمایه های خود و پراكنده، اما بسیار زیاد نیز زمینه نقش آفرینی پیدا كنند تا هیچ سرمایه اندكی در هیچ كجای ایران راكد نماند. رهبر معظم انقلاب در این باره گوشزد فرمودند: «كاهش نرخ بیكاری و افزایش اشتغال در كشور، از جمله مسائل بسیار اساسی و مهم است. همچنین مسئله افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی و كمك به بخش خصوصی كه بتواند در زمینه مسائل اقتصادی كشور سرمایه گذاری كند، از جمله مسائل مهم و اساسی است كه یكی از كارهای مهم در این باب، ایجاد تعاونی هاست كه به وسیله تعاونی ها سرمایه های بزرگ تشكیل بشود و بتوانند در مسائل مهم اقتصادی كشور سرمایه گذاری كنند و گره های مهم را بازكنند و دولت بتواند این كار را انجام دهد. بایستی زیرساخت های حقوقی و قانونی اش آماده شود. این، یعنی حمایت از شكوفایی كار.
7- صرفه جویی: چند سال پیش مقام معظم رهبری درباره اصلاح الگوی مصرف بیاناتی ایراد فرمودند كه صرفه جویی یكی از عناصر اصلی آن است. صرفه جویی یعنی مصرف به اندازه. تحقق این معنا در رفتار دایمی شهروندان سرمایه حلال را انباشته می كند و مانع هدر رفتن و تلف شدن سرمایه می شود. مثال رهبر معظم انقلاب در این باره صرفه جویی در آب است كه صرفه جویی ده درصدی آن چه ها می تواند بكند.

ج- الزامات: نتیجه «جهاد اقتصادی» ان شاء الله تحول عظیم در اقتصاد كشور است. این اقدام و حركت بزرگ تنها با اتكا به برنامه های تخصصی محض در عرصه اقتصاد به مقصد نمی رسد و به الزامات متعددی نیاز دارد. فرمانده معظم كل قوا تعدادی از الزامات مذكور را چنین برشمردند:
1- روحیه جهادی: قرار گرفتن واژه «جهاد» پیش از «اقتصاد» حكایت از یك اقدام خاص در حوزه اقتصاد دارد كه اجرای این برنامه اقتصادی را با موارد مشابه متفاوت می كند. معظم له در سفر به عسلویه این وجه از موضوع را اینگونه توضیح دادند: من امسال را «سال جهاد اقتصادی» اعلام كرده ام. این معنایش این است كه ملت ایران در این برهه از زمان، جهادش به طور عمده در عرصه اقتصاد است... جهاد اقتصادی، صرفاً تلاش اقتصادی نیست. جهاد یك بار معنایی ویژه ای دارد. هر تلاشی را نمی شود گفت جهاد. در جهاد حضور و رویارویی با دشمن، مفروض است. انسان یك تلاش می كند، دشمن در مقابل او نیست، این جهاد نیست. اما یك وقت شما می خواهید یك تلاشی را انجام دهید كه بخصوص یك دشمن سینه به سینه شما ایستاده است، این می شود جهاد... اگر بخواهیم در ادبیات امروز ما برای «جهاد» معادلی پیدا كنیم، می شود «مبارزه» جهاد اقتصادی یعنی مبارزه اقتصادی.» با به میان آمدن پای دشمن به بحث «جهاد اقتصادی این موضوع از حیث انگیزه ورود و میزان كار و تلاش تغییر بنیادی پیدا می كند. كافی است حضور قدرتمند دشمن در این عرصه را درك و باور كرد، دید و شناخت، در آن صورت آوردگاه هر محل و مكانی می شود كه در آنجا كاری در جهت پیشرفت كشور انجام می گیرد. در وضعیت فعلی واقعیت همین است. دشمن با تمام قوا در تلاش است تا در جمهوری اسلامی ایران كاری انجام نشود و یا اگر انجام می شود، متقن، شایسته، پایدار و قابل اعتنا و اتكا نباشد.
زنده كردن «روحیه جهاد» در مردم، شتاب دهنده پیروزی در این جهاد مقدس است.
2- استحكام معنویت و روح ایمان: استفاده از این الزام جابه جا كننده بنیادهای سترگ و عظیم، زمانی میسر است كه بخش های كمتر بحث شده مفهوم معنویت و ایمان وارد محدوده فهم جامعه شود و عرصه های پنهان آن آشكار گردد تا ارتباط معنویت و ایمان با «جهاد اقتصادی» در چشم و ذهن جامعه بنشیند و عزت درخور یابد تا اندك اندك پهلوانی و بی بدیلی اش برای سخترین میدان ها را به نمایش گذارد. مقام معظم رهبری در توضیح مختصر این مفهوم، پرده را اندكی كنار زده و فرمودند: «دوم، استحكام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه است. عزیزان من! این را همه بدانند، تدین جامعه، تدین جوانان ما، در امور دنیایی هم به ملت و به جامعه كمك می كند. خیال نكنند كه متدین شدن جوانان، اثرش فقط در روزهای اعتكاف در مساجد یا در شب های جمعه در دعای كمیل است. اگر یك ملت جوانانش متدین باشند، از هرزگی دور خواهند شد... در زمینه فعالیت های اجتماعی، در زمینه فعالیت های سیاسی كشور پیشرفت می كند. در اقتصاد هم همین جور است. روحیه معنویت و تدین نقش بسیار مهمی دارد.»
3- پرهیز از حاشیه روی: از آفات انجام كارهای بزرگ كه نیازمند تمركز و دقت است گرفتار شدن در مسائل حاشیه ای است كه یا بر اساس طبیعت كار خودنمایی می كند و یا دیگرانی عمداً آن را در مسیر حركت قرار می دهند، مشغول شدن به این مسائل كار را در هر مرحله ای كه باشد برزمین می زند، لذا توافق و توجه به عدم سرگرم شدن به امور حاشیه ای، تضمین كننده موفقیت در كار است. رهبر معظم انقلاب نسبت به این رهزن خطرناك هشدار داده و فرمودند: «یك شرط دیگر این است كه كشور به مسائل حاشیه ای مبتلا نشود. ببینید، در بسیاری از اوقات یك مسئله اصلی در كشور وجود دارد كه همه باید همت كنند و به سراغ این مسئله اصلی بروند، باید مسئله كانونی كشور این باشد، اما ناگهان می بینیم از یك گوشه ای، یك صدایی بلند می شود، یك مسئله حاشیه ای درست می كنند، ذهن ها متوجه آن می شود... مسائل حاشیه ای نباید به میان بیاید. مردم ما خوشبختانه قدرت تحلیل دارند، هوشمندند، هوشیارند، می توانند مسائل فرعی و حاشیه ای را از مسائل اصلی جدا كنند. توجه شود مسائل حاشیه ای كانون توجه افكار عمومی قرار نگیرد.»
4- حفظ اتحاد و انسجام ملی: امروزه وقتی درباره «اتحاد و انسجام ملی» صحبت می شود، ضرورت و اهمیت آن چندان موضوعیت ندارد زیرا اهمیت آن در گذر زمان اثبات و تبدیل به امری بدیهی شده است، از این رو امروزه بیشتر درباره چگونگی حفظ و شكستن اتحاد و انسجام ملی بحث می شود و چون در حال حاضر رفتار دشمنان نظام به ویژه در سال های اخیر متمركز بر شكستن اتحاد و انسجام ملی ایرانیان است، نظام نیز روش های حفظ و هویت آن را دنبال می كند كه به مدد الهی موفق هم بوده است. در وضعیت فعلی كه دهه پیشرفت و عدالت و در راستای آن، سال «جهاد اقتصادی» پیش رو است باید ضمن حفظ و تقویت این موهبت از امتیاز بزرگ آن استفاده و ظرفیت آن را صرف حركت عظیم «جهاد اقتصادی» كرد كه حقیقتاً محتاج اراده و عزم ملی است. مقام معظم رهبری این مهم را این چنین تشریح كردند: «یك شرط دیگر، حفظ اتحاد و انسجام ملی است. این اتحادی كه امروز در میان مردم و در بین مردم و مسئولان وجود دارد، مردم به مسئولان خودشان علاقه مندند، به آنها اعتماد دارند، به آنها كمك می كنند، با آنها همراهی می كنند، بین خود مردم اتحاد و وحدت وجود دارد، بایستی باقی بماند و روز به روز تقویت شود. یكی از نقشه های بزرگ دشمنان ملت ایران، ایجاد تفرقه و شكاف در داخل بوده است، به بهانه های قومیت به بهانه های مذهب، به بهانه های گرایش های سیاسی، به بهانه های جناح بندی ها، به بهانه های گوناگون، اتحاد را باید حفظ كرد.»

د- سه هشدار جدی: مقام معظم رهبری در پایان آن بخش از بیاناتشان كه درباره «جهاد اقتصادی» بود درخصوص سه نكته اساسی هشدار جدی دادند كه غفلت از آن مشكل آفرین خواهد بود:
1-مسئولان گله از یكدیگر را در معرض افكار عمومی مطرح نكنند.
2-شعار سال «جهاد اقتصادی» در و دیوار شهر را پر نكند، بلكه مسئولان و مردم این شعار را بشنوند، باور كنند و دنبال كنند.
3-محوریت اقتصاد به معنای غفلت از عرصه های دیگر تلقی نشود. مخصوصاً در عرصه علم و فناوری به دانشمندان جوان كمك و اعتماد شود تا بتوانند كارهای بزرگ را انجام دهنددیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -