تبلیغات
شاید این جمعه بیاید شاید... - فضایل و اوصاف حضرت عقیله بنی هاشم

فضایل و اوصاف حضرت عقیله بنی هاشم

شنبه 20 فروردین 1390 08:00 ق.ظ

نویسنده : فدائیان رهبر
یكی از چهره های برجسته جهان اسلام كه به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد در تمام زمینه ها می تواند یك الگوی به تمام معنی در همه اعصار مطرح شود، حضرت زینب (س) است. اینك به برخی از فضایل و خصایل نیكوی ایشان اشاره خواهد گردید.
1- خداشناسی: بی شك همه كمالات آن حضرت در كل، علاوه بر بیان ابعاد مختلف شخصیت بی نظیر این بانوی بزرگوار، به درجه بالای عرفان و خداشناسی او دلالت دارد. اگر مرتبه توحیدش قریب به مرتبه توحید حضرات معصومان نبود، هرگز نمی توانست سكاندار طوفان كربلا باشد.
2- علم و دانش: برای شناخت مقام علمی حضرت زینب(س) می توان به امور زیادی پی برد كه از جمله آنهاست:
- خطبه های بسیار بلند و پرمحتوایی كه از آن بانوی گرامی به جای مانده است.
- كلاسهای تفسیر و آموزش قرآن كه زن های كوفه را با قرآن و احكام اسلامی آشنا می ساختند.
- راویان بزرگی چون عبدالله بن عباس از او روایتهای زیادی را نقل می كند كه از جمله این روایات خطبه تاریخی حضرت زهرا(س) است، این در حالی است كه زینب(س) در زمان خوانده شدن این خطبه پنج یا شش سال بیشتر نداشتند و ابن عباس با این عبارت از آن حضرت(س) در روایاتی كه از او نقل می كند، یاد كرده است: «حدثنی عقیلتنا زینب» بانوی فهیم و اندیشمند ما زینب(س) بر من چنین روایت كردند و برخی از او با تعبیر حبر و بحر یعنی سرشار از علم و دریای علم یاد می كنند. حتی زمانی كه در مجلس یزید آن خطبه آتشین را بیان كردند، یزید درباره اش گفت: اینان خاندانی هستند كه فصاحت و دانش و معرفت را از پیامبر(ص) به ارث برده اند و آن را با شیر مادر نوشیده اند و از شیخ صدوق روایت شده است كه زینب(س) به جهت علم و دانش زیادی كه داشتند، از سوی امام حسین(ع) نیابت خاص داشتند و مردم در مسائل شرعی (حلال و حرام) به ایشان رجوع می كردند.
3- عبادت و بندگی: آن حضرت در عبادت به معنی خاص نیز از موقعیت برجسته ای برخوردار بودند. در سخت ترین شرایط نیز به طور كامل به انجام وظایف عبادی اهتمام می ورزیدند. حضرت سجاد(ع) می فرمایند: عمه ام زینب(س) در جریان حادثه كربلا با آن همه مشكلات حتی در شب عاشورا و شب یازدهم محرم نیز نماز شب را ترك نكردند.
4- شجاعت و شهامت: وی با ستمگران با تمام وجود به مبارزه برخاست در حالی كه آنان در اوج عظمت و اقتدار بودند. خطبه بی نظیری را در حضور دژخیمان ایراد نمود و شجاعت بی مانندی را از خود به نمایش گذاشت.
یكی از نویسندگان در آن باره می نویسد: برخورد و عكس العمل زینب(س) در برابر دشمنان بسیار اعجاب انگیز است. با آنان در حالی كه در اوج قدرت بودند، به تندی برخورد كرد. زینب(س) شیرزنی از خاندان بنی هاشم است، آن چنان با صدای بلند ندا سرداد كه كاخ سلطنت امویان ستمگر و غاصب از جای كنده شد و در مجلس یزید سفاك سخنرانی مهمی انجام داد كه او و اطرافیانش را مفتضح نمود.
5- عفاف: مرحوم علامه مامقانی می نویسند: آن حضرت(س) نه تنها در حالت عادی بلكه در بحرانی ترین لحظات زندگی خود به مسئله حجاب و عفاف اهتمام كامل داشتند. فردی روایت می كند: «وقتی اسرای كربلا را وارد كوفه می كردند امام سجاد را دیدم كه بر شتری بدون روپوش سوار كرده اند ... در این هنگام بانویی را دیدم كه بر شتر برهنه ای سوار است سوال كردم كه او كیست؟ جواب دادند: او زینب كبری است. این بانو خطاب به مردم كوفه می گفت: ای مردم چشمهای خود را از ما بپوشانید آیا از خدا و رسولش شرم نمی كنید به حرم و خاندان پیامبرخدا(ص) درحالی كه پوشش و حجاب مناسبی ندارند، نگاه می كنید.
6-گذشت و ایثار: اوج ایثار و فداكاری و گذشت دختر علی(ع) در روز عاشورا به نمایش گذاشته می شود. نقل می كنند: صبح روز عاشورا در حالی كه دو فرزند خود محمد و عون را به همراه داشت، خدمت امام حسین(ع) رسید. عرض كرد: جدم ابراهیم خلیل قربانی خدا را به جای قربانی شدن اسماعیل از خداوند جلیل پذیرفت، برادر جان تو نیز امروز این دو قربانی مرا بپذیر و اگر دستور جهاد از بانوان برداشته نمی شد، هزار بار جان خود را در راه محبوب فدا می كردم و هر ساعت خواستار هزار بار شهادت می شدم.
آن گاه فرمود: دوست دارم فرزندانم جلوتر از برادرزادگانم به میدان بروند. و وقتی كه این دو نوگل زینب(س)، پس از پیكار با دشمن به درجه رفیع شهادت در ركاب امام حسین(علیه السلام) نایل آمدند و پیكرهای غرق به خون آنان را به كنار خیمه ها آوردند، همه زنان از خیمه ها بیرون آمدند اما زینب كبری(س) برای این كه مبادا اباعبدالله(ع) خجالت زده شوند، از خیمه خود بیرون نیامدند.
در لحظات پایانی ظهر عاشورا وقتی بالای سر پیكر خونین برادر و مقتدای خود امام حسین(ع) آمدند، با این جمله: پروردگارا این هدیه و قربانی را از اهل بیت پیامبر(ص) قبول فرما، نهایت اخلاص و فداكاری خود را به جهانیان اعلام كردند...
علاوه بر این اوصاف، زینب كبری(س) در صبر و بردباری، زهد و تقوا، اخلاص و مدیریت و تدبیر و فصاحت و بلاغت و... بی نظیر بودنددیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حضرت زینب ، عقیله بنی هاشم ، کربلا ، امام حسین ، دمشق ،
آخرین ویرایش: جمعه 19 فروردین 1390 12:57 ب.ظ