تبلیغات
شاید این جمعه بیاید شاید... - وقت را برای ثبت خاطرات جانبازان غنیمت بشمریم

وقت را برای ثبت خاطرات جانبازان غنیمت بشمریم

سه شنبه 9 اسفند 1390 08:48 ق.ظ

نویسنده : فدائیان رهبر
رهبر انقلاب پس از مطالعه‌ی كتاب «نورالدین پسر ایران» تقریظی بر حاشیه‌ی این اثر نوشتند كه ظهر یكشنبه 1390/11/30 طی مراسمی به راوی، همسر راوی و نویسنده‌ی كتاب اهدا شد. در این جلسه آقای سید نورالدین عافی راوی كتاب به همراه همسرش، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان نماینده‌ی ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان، خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی كتاب، آقای محسن مؤمنی شریف مدیرمسئول انتشارات سوره‌ی مهر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اكبری نویسنده‌ی كتاب مطلع عشق، آقای علیرضا مختارپور صاحب‌نظر در حوزه‌ی نشر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی شیرازی نویسنده و فعال فرهنگی و سردار سدهی حضور داشتند.

این جلسه كه به دلیل دیدار اخیر راوی و نویسنده‌ی كتاب با رهبر انقلاب حال و هوای خاصی داشت، با تلاوت آیاتی از قرآن توسط حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اكبری و سخنان آقای علیرضا مختار‌پور درباره‌ی «نورالدین پسر ایران» آغاز شد.
این كتاب هم می‌خنداند و هم می‌گریاند و می‌تواند نسل جوان امروز را با دفاع مقدس آشتی دهد؛ نسل جوان نیازمند چنین كتاب‌هایی است. آثار دفاع مقدسی كه قبلاً ما می‌خواندیم تهرانیزه شده بود ولی كتاب‌هایی مثل «دا»، «بابانظر»«پایی كه جا ماند» به استان‌های دیگر كشور مربوط است و راویان این كتاب‌ها عموماً اهالی روستاها هستند. و

آقای علیرضا مختارپور در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه دست‌‌نوشته‌های رهبر انقلاب بر حاشیه‌ی كتب مورد مطالعه‌شان، گفت: برای اولین بار است كه جلسه‌ای این‌چنینی برگزار می‌شود؛ البته مطالعه‌ی كتاب‌های دفاع مقدس و تقریظ‌هایی كه رهبر انقلاب بر این آثار نوشته‌اند مسبوق به سابقه است و در این دست‌نوشته‌ها ایشان احساسات خود را نسبت به راوی و یا نویسنده‌ی كتاب بیان كرده‌اند.

از نظر آقای مختارپور كتاب «نورالدین پسر ایران» دارای ده ویژگی است:علیهم‌السلام مخصوصاً حضرت امام رضا علیه‌السلام؛


http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_1519097.jpg
این نویسنده و پژوهشگر در خاتمه‌ی سخنان خود گفت: نور‌الدین هیچ‌گاه قبول نمی‌كرد تا خاطراتش مكتوب شود و این خاطرات زمانی گفته شد كه نورالدین خواب رهبر انقلاب را می‌‌بیند كه اشك می‌ریزند و خاطرات او را می‌خوانند.
پس از پایان سخنان مختارپور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان نماینده‌ی ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان، لوح دست‌نوشته‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر حاشیه‌ی كتاب را به سید نورالدین عافی و همچنین معصومه سپهری اهدا و در ادامه، درباره‌ی این اثر ادبی سخنرانی كرد.

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif نظام اسلامی هر كجا پیشرفت داشت رهبر انقلاب مستقیم راهبری می‌كردند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان در سخنان خود با اشاره به خاطراتی از حضرت امام خمینی رحمه‌الله و وصیت‌نامه‌ی امام رحمه‌الله در رسیدگی به امور ملت، گفت: من به جرأت می‌گویم ما در كل كشور در همه‌ی عرصه‌ها و در مجموعه‌ی بنیاد شهید، بنیاد شهیدی‌تر از رهبری انقلاب نداریم چرا كه اشراف، دقت، دلسوزی و وقت‌گذاری ایشان نسبت به خانواده‌های شهدا بسیار چشمگیر است. به نظر من نظام ما هر كجا موفقیت چشمگیری داشته، آنجایی بوده است كه آیت‌الله خامنه‌ای خودشان راهبری كار را برعهده داشتند. در این مورد نیز ایشان اولین كسی بودند كه كتاب «نورالدین پسر ایران» را خواندند و تعابیر خاص خود را نیز بیان كردند و اولین كسی هستند كه دل‌نوشته‌ی خود را تقدیم این كتاب می‌كنند.

مدیرمسئول مجله‌ی پاسدار اسلام در پایان، با اشاره به نقش مؤثر بانوان در ماندگاری خاطرات دفاع مقدس افزود: نكته‌ی مهم این است كه در كتابی مثل «دا» و «نورالدین پسر ایران» دو خانم روایت كار را برعهده داشتند و جای خوشحالی است كه توانسته‌اند با حوصله و دقت، این خاطرات را به بهترین شكل ممكن تألیف كنند.
1. بیان سلیس و روان كتاب كه نقش خانم معصومه سپهری (نویسنده) در آن بسیار برجسته است؛ 2. صداقت و پرهیز از هر نوع مقدس‌نمایی و بیان بزك‌شده؛ 3. طنز مستتر در گفت‌وگو‌ها و توصیف‌های كتاب كه در بهترین حالت‌ها ذكر شده است؛ 4. واقع‌گرایی و بیان صادقانه و مواجهه واقعی با زندگی؛ 5. اشارات معرفتی تأثیرگذار در بخش‌های مختلف كتاب؛ 6. نمایش واقعیت جامعه و نشان دادن برخی افراد كه در جنگ كارشكنی می‌كنند؛ 7. نمایش عظمت روحی خانواده‌ی معظم شهدا كه در لابه‌لای صفحات كتاب مشهود است؛ 8. تأثیر توسل به ائمه‌ی اطهار 9. بیان دقیق حوادث واقعی جبهه‌ها بدون اغراق و زیاده‌گویی؛ 10. پرهیز از بیان خاطره برای كسب شهرت و امتیاز.
خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی كتاب «نورالدین پسر ایران» در این جلسه گفت: خدا را شكر می‌كنم این راه جلوی پای من گذاشته شد تا توانستم این اثر را بنویسم. نمی‌دانم مأموریتی بود كه من در این فضا وارد شوم یا نه؛ چرا كه ابتدا با كتاب «لشكر خوبان» با فضای دفاع مقدس آشنا شدم كه بعد از این كتاب نیز با جانبازی ازدواج كردم.

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif آثار دفاع مقدس تهرانیزه شده بود
در ادامه‌ی این جلسه و پس از سخنان رحیمیان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اكبری از اساتید اخلاق و فعالین فرهنگی حوزه‌ی جوانان و خانواده، در سخنان خود با ذكر نكاتی از زوایای دیگر «نورالدین پسر ایران» گفت: ویژگی ممتاز كار این است كه به خوبی می‌تواند دفاع مقدس را برای نسل امروز گزارش كند. آن لطایفی كه در صفحات كتاب مشاهده می‌شود یك اثر شیرین از جریانات دفاع مقدس است كه از جنبه‌های صادقانه‌ای نیز منبعث می‌شود كه وقتی با شیرین‌كاری همراه می‌شود وضعیت دفاع مقدس را از اول تا آخر در اختیار نسل جوان قرار می‌دهد.

وی در سخنان خود به رابطه‌ی دفاع مقدس و جوانان پرداخت و ادامه داد: تنوع حوادث و جغرافیا در این كتاب نشان می‌دهد كه نورالدین بسیار خوب توانسته‌ از جبهه‌های كردستان پرده‌برداری كند و توانسته زندگی در جبهه را به خوبی منعكس كند. این كتاب هم می‌خنداند و هم می‌گریاند و می‌تواند نسل جوان امروز را با دفاع مقدس آشتی دهد؛ نسل جوان نیازمند چنین كتاب‌هایی است. آثار دفاع مقدسی كه قبلاً ما می‌خواندیم تهرانیزه شده بود ولی كتاب‌هایی مثل «دا»، «بابانظر» و «پایی كه جا ماند» به استان‌های دیگر كشور مربوط است و راویان این كتاب‌ها عموماً اهالی روستاها هستند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0119097.jpg
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌‌علی‌اكبری در سخنان خود با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی استخراج منابع از هشت سال دفاع مقدس گفت: رهبری فرمود كه این گنج عظیم هنوز از جنگ استخراج نشده است كه اگر كشف شود پدیده‌هایی از آن پیدا می‌شود. شخصیت سید در این كتاب از این نوع است كه تصویر آن برای جوانان بسیار جذاب است؛ شلوغی و بی‌قراری نورالدین و در عین حال صبر و ماجراجویی وی كه در ورای آن انسانی مؤمن و سخت‌كوش قرار دارد كه برای انجام هدفش از هیچ كاری فروگذاری نمی‌كند.

وی سخنانش را با طرح یك هشدار به پایان برد: امروزه ما در عرصه‌ی فرهنگ، از جمله تربیت نسل جوان با چالش‌های جدی مواجه هستیم كه در آینده اوضاع سخت‌تر نیز خواهد شد. برای یك چنین زمانی رویكرد تربیتی لازم برای نسل جوان «تربیت جهادی و حماسی» است كه نیازهای امروز ما را پاسخ دهد. ضمن اینكه منابع اصلی تربیتی در سیره‌ی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، اولیای خدا، حادثه‌ی كربلا و دفاع مقدس وجود دارد كه طلوع جدید و نوینی در حماسه‌ی تربیتی است.

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif خوشحالم كه توانستم ذره‌ای سرباز انقلاب باشم
در ادامه‌ی این جلسه آقای سید نورالدین عافی كه شرح خاطرات او در قالب كتاب «نورالدین پسر ایران» سبب تشكیل چنین جلسه‌ای بود، در سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از دیدار اخیرش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به بیان نكات و خاطراتی از شرح زندگی خود پرداخت و ادامه داد: در دوران كودكی به دلیل فقر مالی سعی می‌كردیم در ایام محرم در تكایا و مساجد حاضر باشیم؛ چرا كه در روستایمان نذری می‌دادند و می‌توانستیم آن‌جا غذا بخوریم. بر اثر این استمرار، كم‌كم پایمان به مسجد باز شد و مسائلی از اسلام به گوشمان خورد. دوست داشتیم كه حادثه‌ای باشد تا ما بتوانیم خدمتی به  نظام و اسلام كنیم.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0519097.jpg
سید نورالدین، جانباز 70 درصد انقلاب كه به همراه همسرش از تبریز به تهران آمده بود، سخنانش را این‌گونه به پایان رساند: خدا را شكر می‌كنم كه در زمانی بودم كه توانستم ذره‌ای سرباز دین و انقلاب باشم. الان نیز هزاران مرتبه خوشحالم كه توانستم رهبرم را خوشحال كنم و هزاران مرتبه خوشحال‌تر می‌شوم كه جوانی این كتاب را بخواند و اصلاح شود.

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif زمان را برای ثبت خاطرات جانبازان غنیمت بشمریم
خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی كتاب «نورالدین پسر ایران» در این جلسه گفت: خدا را شكر می‌كنم این راه جلوی پای من گذاشته شد تا توانستم این اثر را بنویسم. نمی‌دانم مأموریتی بود كه من در این فضا وارد شوم یا نه؛ چرا كه ابتدا با كتاب «لشكر خوبان» با فضای دفاع مقدس آشنا شدم كه بعد از این كتاب نیز با جانبازی ازدواج كردم.

نویسنده‌ی این كتاب كه كارمند دانشگاه علوم‌پزشكی تبریز است،‌ در ادامه گفت: هر چند در این سال‌ها بسیار خسته شدم ولی با پیام رهبری درباره‌ی این كتاب خستگی از تنم بیرون رفت. خوشحالم كه توانستم گوشه‌هایی از غربت شهدا را بزدایم و خوشحال‌ترم كه با نوشتن خاطرات شهید مهدی باكری آبرویی كسب كنم تا بتوانم پیام رهبرم را بشنوم.
سید نورالدین، جانباز 70 درصد انقلاب كه به همراه همسرش از تبریز به تهران آمده بود، سخنانش را این‌گونه به پایان رساند: خدا را شكر می‌كنم كه در زمانی بودم كه توانستم ذره‌ای سرباز دین و انقلاب باشم. الان نیز هزاران مرتبه خوشحالم كه توانستم رهبرم را خوشحال كنم و هزاران مرتبه خوشحال‌تر می‌شوم كه جوانی این كتاب را بخواند و اصلاح شود.

خانم سپهری كه فعالیتش در حوزه‌ی ادبیات دفاع مقدس را از اوایل دهه‌ی هفتاد و با پیاده كردن نوار خاطرات رزمندگان اسلام آغاز كرده است، در ادامه‌ی جلسه با هشدار نسبت به كمبود وقت برای ثبت و ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان دفاع مقدس گفت: ما زمان بسیار كمی را برای نوشتن این نوع خاطرات داریم؛ چرا كه هرساله تعداد بسیار زیادی از جانبازان از میان ما می‌روند.

وی در پایان با اهدای سلام مجدد به رهبر معظم انقلاب، نكته‌ای مغفول درباره‌ی همسران جانبازان نخاعی گفت: «خیلی از همسران جانبازان هستند كه آرزو دارند رهبر انقلاب را از نزدیك ببینند، فكر می‌كنم چیزی نزدیك به دوهزار جانباز نخاعی داریم كه امیدوارم روزی جلسه‌ای با حضور همسران این جانبازان در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشكیل شود.»

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif رهبر انقلاب مهندس هنر و ادبیات انقلاب اسلامی هستند
آقای محسن مؤمنی شریف مدیرمسئول انتشارات سوره‌ی مهر كه منتشركننده‌ی كتاب «نورالدین پسر ایران» است، آخرین سخنران مراسم امروز بود.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0819097.jpg
نویسنده‌ی كتاب «در كمین گل سرخ» و رئیس حوزه‌ی هنری در سخنانی به ذكر خاطرات و نكاتی از وجوه فرهنگی رهبر انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: آیت‌الله خامنه‌ای مهندس هنر و ادبیات انقلاب اسلامی هستند. هم‌اكنون كه در این جلسه هستیم باید بدانیم كه ما از چه مرحله‌ای به اینجا رسیدیم. یكی از وجوه ناشناخته‌ی رهبر انقلاب اسلامی، وجهه‌ی ادبی و هنری ایشان است.

آقای مؤمنی در ادامه به ذكر خاطره‌ی حضور یكی از شعرای مشهور عرب در ایران و دیدار و مراوده‌ی فرهنگی-ادبی این شاعر با رهبر انقلاب پرداخت و سخنان خود و جلسه را با این جملات، درباره‌ی نقش رهبری در پویایی ادبیات انقلاب به پایان برد: «این مقدار كاری هم كه انجام شده بر اثر تشویق‌های ایشان بوده و حالا كار به جایی رسیده است كه ادبیات و هنر انقلاب قابل ترجمه بوده و مورد توجه است.»دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -