تبلیغات
شاید این جمعه بیاید شاید... - مهد كودك سیاسی؟

مهد كودك سیاسی؟

دوشنبه 2 اسفند 1389 10:04 ق.ظ

نویسنده : فدائیان رهبر

بیداری اسلامی طی چند هفته اخیر بسیار توفانی و ناگهانی عمل كرد و سریع شمال آفریقا و بخش هایی از خاورمیانه را درنوردید. به میزان شدت و گستره توفان ایجاد شده، لرزه ای كه بر پیكر استكبار و به ویژه آمریكا افتاد، سهمگین تر و خردكننده تر بود. در كابوسی كه آرامش استكبار و همراهانش را برهم زده بود، هیئت و هیبت ایران و انقلاب اسلامی به وضوح دیده می شد، اما دستگاه های تبلیغاتی استكبار اجازه نداشتند در این باره دست به افشاگری بزنند و اطلاع رسانی كنند. به زعم استكبار این اقدام می توانست بر وخامت اوضاع بیفزاید. اینگونه بود كه پریشان احوالی مردم آمریكا كه به سبب ناكامی های اقتصادی دولت بوش و اوباما چند سالی است زندگی را بر مردم آمریكا تلخ كرده است در شكلی دیگر و با بی رحمی بیشتر بر دولتمردان آمریكا عارض شد و گریبان آنها را گرفته و به شدت می فشارد. مواجه دستگاه سیاست خارجی آمریكا با بحران هایی كه در سایه بیداری اسلامی در كشورهای منطقه پیش آمده، پرده از بی برنامگی و بی كفایتی مسئولان آن برداشته است تا آنجا كه با قاطعیت تمام می توان گفت در حال حاضر دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی آمریكا در حد یك «مهد كودك سیاسی» است. بخشی از آنچه كه این ادعا را اثبات می كند، برخورد مقامات بلندپایه آمریكا با فتنه گری اخیر فتنه گران در 25 بهمن در تهران است.
اوباما، رئیس جمهور آمریكا در حمایت از فتنه گران گفت: «ایرانی ها باید شجاعت لازم برای بیان آزادی را داشته باشند و به اعتراضات خود ادامه دهند.»
هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا یك روز بعد از فتنه گری فتنه گران گفت: «كشورش به طور مستقیم از كسانی كه روز دوشنبه به خیابان های تهران آمدند، حمایت می كند و خواستار گسترش آن به شهرهای دیگر ایران است.» به گزارش شبكه« ای بی سی نیوز» كلینتون اظهار داشت: «ما آرزو داریم كه مردم شجاع در خیابان های سراسر ایران بتوانند از همان فرصتی كه همتایان مصری شان تجربه كردند، بهره مند شوند. «مارك هامر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا هم درباره پیام های توئیتری كه در حمایت از فتنه گران منتقل می شد گفت:« برنامه توئیتری وزارت خارجه آمریكا بخشی از دیپلماسی عمومی آمریكاست ولی خواستار تماس مستقیم تر با مردم ایران است.»
كسانی كه با مسایل سیاسی، خاصه تحولات سیاسی اجتماعی آشنا هستند، چنانچه از مسایل سیاسی اجتماعی امروز ایران هم مطلع و از اظهارات اوباما و كلینتون درباره ایران نیز خبر داشته باشند، اولین سوالی

كه متعجبانه به ذهن شان خطور می كند این است: «این دو سیاستمدار بر چه اساس و با چه منطق عقلانی، درباره مسایل ایران اینگونه اظهارنظر كرده اند؟» عواملی كه می توانستند در اظهارنظر این دو نفر نقش داشته و موثر باشند، عبارتند از:
1- وضعیت سران فتنه: افول موقعیت و انزوای سران فتنه با گذشت زمان شتاب روزافزون پیدا كرده و در حال تبدیل شدن به فسیل هستند.
2- پایگاه اجتماعی فتنه: تعقیب رفتار سیاسی اجتماعی مردم پس از 9 دی و 22 بهمن پارسال حاكی از تضعیف جدی و فروپاشی پایگاه اجتماعی فتنه است.
3- درهم ریختگی درونی سازمان فتنه: پس از دو واقعه عظیم و تعیین كننده 9 دی و 22 بهمن پارسال با درگیری داخلی چهره های اصلی فتنه و بروز اختلافات جدی و چند جانبه، سازمان درونی فتنه فرو ریخت و تلاش ها برای به سامان آوردن مجدد آن به نتیجه نرسید، این روند با شدت بیشتر همچنان ادامه دارد.
4- رخدادهای منطقه: بررسی تحولات اساسی در منطقه با محوریت اعتراضات مردمی به این نتیجه منجر می شود كه این تحولات سنخیت بنیادی با آرمان ها، باورها و اهداف انقلاب اسلامی ایران دارد، اما با لحاظ شدن عناصر بومی.
5- راه پیمایی عظیم و باشكوه مردم در 22 بهمن 89: آنچه چشمان جهانیان در این روز در اقصی نقاط ایران دید، حمایتی بی نظیر و سراسری از نظام اسلامی و بیعتی سرشار از اعتقاد آغشته به حماسه و فداكاری با رهبری و ارزش های اسلامی بود.
می توان به عوامل فوق فقدان ارزش، اثر و تعداد غیرقابل اعتنا فتنه گرانی كه در 25 بهمن دست به آشوب زدند را اضافه كرد. حكم عقلانی ناشی از بررسی مجموع عوامل پیش گفته، پرهیز جدی از ورود به این بحث با نگاه آمریكایی است، حال آنكه بر خلاف این حكم عقلانی دولتمردان آمریكا نه اینكه از ورود به این بحث با آن نگاه پرهیز نكردند بلكه بسیار ناشیانه و با چشم بسته خود را وارد معركه ای كردند كه همه چیز دلالت بر شكست و ناكامی آن می كرد. به نظر می رسد ضربات پی در پی وارد آمده بر دستگاه دیپلماسی آمریكا از یكسو و افزایش كینه آنها نسبت به نظام اسلامی كه ناشی از همین ضربات است با كور كردن چشمان درك و فهم دولتمردان آمریكا، آنها را دچار عارضه كودنی عمیق كرده كه دستگاه دیپلماسی این كشور را در حد یك مهد كودك سیاسی عقب مانده تنزل داده است.

 
 دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -